Рада вітати Вас на своєму блозі! Буду рада, ящо мої публікації або фотографії стануть Вам у нагоді.

Науково-дослідні роботи







МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

Всеукраїнський конкурс експериментально-дослідницьких робіт із природознавства та біології “Юний дослідник”
Львівський навчально-виховний комплекс ім. В. Симоненка з поглибленим вивченням німецької мови «Спеціалізована школа І ступеня – гімназія»


Проста квітка з мого саду підказала мені істину: „Пізнай, людино, – сказала вона мені, – моє народження та мій ріст – і ти зрозумієш таємницю життя”
Бенедикт Спіноза



НАУКОВО-ДОСЛІДНИЦЬКА РОБОТА

на тему:

Жоржина: місце у квітникарстві українця, її

 дивовижна краса. Дослідження росту і 

розвитку жоржин”





Виконала:
учениця 6-Б класу Львівської
гімназії ім. В. Симоненка
Скоропад Катерина Олегівна

Керівник:
Нагорна Людмила Ярославівна –                                                            вчитель біології
НВК ім. В.Симоненка



Львів – 2012


Зміст

1. Загальна характеристика роботи. Актуальність ...........................       3
2. Місце майбутнього квітника ..........................................................    4
3. Де придбати бульби жоржин .........................................................     4
4. Як правильно розмістити квіти на квітнику.. ...............................      5
5. Найголовніше – правильно висадити жоржини ...........................      6
6. Дослідницька частина .....................................................................   8
6.1. Методи дослідження ................................................................    9
6.2. Об’єкт дослідження ..................................................................   9
6.3. Встановлення сортів жоржин ..................................................  10
6.4. Дослідження окремих стадій розвитку жоржини ..................      10
6.4.1. Дослідження приросту висоти стебла жоржин ...............     10
6.4.2. Дослідження приросту товщини стебла жоржин ...........      13
6.4.3. Дослідження розвитку суцвіття жоржин .........................    14
6.4.4. Порівняння листків жоржин .............................................  15
Висновки .............................................................................................16
Список літератури ............................................................................... 16
Додатки ................................................................................................17

1. Загальна характеристика роботи. Актуальність.
Рослини, а серед них квіти, оточують нас скрізь: у наших оселях, у подвір’ї, на присадибних ділянках... Де тільки ми не зустрічаємо квіти! Чим краще людина пізнає таємниці земного квіткового дивосвіту, особливо тоді, коли вона вирощує квіти, тим багатшою вона стає.
Всесвітньо відомий українець, наш Кобзар, сказав: „Ботаніці потрібне захоплення... А захоплення це здобувається лише глибоким розумінням краси, безмежності, симетрії і гармонії в природі”.
У нас з дідусиком ідея про вирощування жоржин з’явилася несподівано. Дідусик просто поставив мене цим наміром перед фактом, оскільки вже давно мріяв про вирощування жоржин. Ще б пак, адже це його улюблені квіти! Виявляється, у його мами (моєї прабабусі), було улюблене заняття – вирощу-вати в хаті й попід вікнами квіти. «Звичайно, - згадує дідусик, - головною серед них була жоржина. З тих пір і на все життя квіти жоржини стали любими й мені. Я успадкував цю любов від своєї мами і дуже хотів, щоб таку ж любов до жоржини перейняла і ти, Катрусю. Подумав: як мені цього досягти? Очевидно, найкраще – створити уже біля львівської хати квітник і залучити тебе, мою дорогеньку внучку, до догляду за цими гарними квітами жоржини».
Отже, як створити квітник біля хати, навіть коли для нього, здається, зовсім немає місця? Як обрати квіти для квітника? Де придбати посадковий матеріал? Як висадити квіти? Як удобрювати ґрунт і доглядати за квітами? Як ростуть і розвиваються жоржини? Чи відрізняються між собою сорти жоржин? Відповіді на ці і на багато інших питань я намагалася викласти у цій праці.
У даній роботі я намагалася вивчити, як правильно створити квітник і оцінити ріст і розвиток жоржин, а також проаналізувати вплив факторів довкілля на ці квіти.
МЕТА роботи полягала у створенні квітника, догляді за рослинами та дослідженні окремих сортів жоржин. Для досягнення поставленої мети виконувались наступні завдання:
  1. Вивчення за літературними джерелами, як правильно розбити квітник, підібрати та розмістити квіти, звідки походить жоржина та особливості її морфології.
  2. Навчитися правильно доглядати за квітковими рослинами, проводити виміри, вести спостереження, робити розрахунки.
  3. Спроба розробки рекомендацій щодо створення квітників на малопристосованих ділянках в умовах міста.
Також важливо самостійно проводити дослідження, вміти зібрати інформацію (з літератури, Інтернету та ін.) та зробити належні висновки.
Практичне значення представленої роботи полягає у зібраному конкретному фактичному матеріалі про ріст і розвиток окремих сортів жоржин.
Апробація роботи. Основні положення виконаної роботи доповідались та обговорювались на першому етапі науково – практичної конференції у Львівській гімназії ім. В. Симоненка (жовтень 2011р.) та на обласному етапі Всеукраїнського конкурсу експериментально-дослідницьких робіт із природознавства та біології “ Юний дослідник ” для школярів віком від 9 до 11 років з напряму «Рослини навколо нас» (квітень 2012р.).
До захисту виносяться наступні положення:
  1. При бажанні навіть у непристосованих місцях можна створити гарний квітник.
  2. Поданий аналіз росту і розвитку жоржин доводить, що багато ознак визначаються сортовими особливостями рослин.
Структура та об’єм виконання роботи. Робота складається з вступу (загальної характеристики), результатів дослідження, аналізу отриманих результатів та висновків - 11 стр. Текст роботи ілюстрований авторськими фотографіями та таблицями. Загальний об'єм роботи складає 21 сторінку.





2. Місце майбутнього квітника
Коли дідусик працює за своїм робочим столом, то спостерігає, як у Стрийському парку, що знаходиться через дорогу, зеленіють крислаті могутні клени (може, ровесники будинку) та старезна модрина. Якось його погляд спіткнувся об разючий контраст: біля будинку була занедбана ділянка землі, на якій раніше знаходилися будівельні матеріали, а неподалік зеленіла уквітчана маленькими сонечками-кульбабами галявина. Ось тоді дідусик зібрався із силами і наважився під своїм вікном зробити на великій занедбаній ділянці квітник, де б росли жоржини.
  1. Де придбати бульби жоржин
Джерел придбання посадкового матеріалу справді багато. Але потрібно
вміло користуватися кожним із них. Жоржини продають, як правило, квітни-карі на міських ринках. Тут є засторога. На ринку можуть без умислу продати не той сорт жоржини, який бажає придбати покупець. Але найчастіше квітни-карі продають бульби жоржин, назви яких придумані в народі, а не наукові.
Можна також придбати квіти у сусідів, родичів і знайомих. Але і в цьому випадку можна висадити квітку, назва якої не відповідатиме справжній науковій назві. Якщо ж ви хочете знати точну назву сорту вибраної рослини, то посадковий матеріал краще придбати у спеціалізованих садових центрах. Ми ж для свого квітника жоржини придбали на Стрийському ринку м. Львова.
  1. Як правильно розмістити квіти на квітнику?
У квітнику мають бути такі квіти, щоб вони цвіли протягом усього сезону - від березня до листопада. Квіти не повинні „заважати” одна одній ні запахом, ні висотою стебла, жодними іншими ознаками та гармоніювати між собою. Ми керувалися власною логікою, інтуїцією, смаками, вподобаннями, а також отриманими знаннями. Ними ми залюбки поділимося з вами. Отже, це стосуватиметься запаху, висоти стебла, періоду цвітіння квітів і ін.
Запах. Є різні квіти за силою запаху. Одні пахнуть сильніше, і їх запах чути здалеку, а інші мають слабкий, ледве помітний, який можна почути із дуже близької відстані, нахиляючись до квітки, наприклад, жоржина. Також є квіти, які відрізняються силою запаху протягом доби. Наприклад, нічна красуня. Вдень вона зовсім закривається і стає навіть непомітною. Так само як квітки матіоли. І одна, і друга квітка пахнуть тільки увечері, одразу після заходу сонця, і вночі. Є квіти, котрі, навпаки, пахнуть переважно вдень. Чорнобривці пахнуть цілодобово. На жаль, вимогам розмаїття запахів наш квітник ще не відповідає, хотілося б вдихати їх значно більше.
Висота стебла. Квіти відрізняються також висотою стебла. Є дуже високі квіти – жоржини, а є середні за висотою квіти – гортензія, хризантема. Є нижчі від середніх – чорнобривці, айстра осіння. Зустрічаються ще нижчі – флокс шиловидний, підсніжники, крокуси, примули, гіацинти. У нашому квітнику квіти з урахуванням цієї вимоги висаджені правильно. (фото № 1 )
Період цвітіння квітів. Кожний вид квітки зацвітає у свій час, хіба що із невеликими відхиленнями. Наприклад, підсніжники, первоцвіти, гіацинти
розквітають, коли на землі ще сніг або він ледве встиг розтанути. Є квіти середньої весни, і вони розквітають у квітні, на початку травня. Пізньої весни і раннього літа квітнуть півонії та багато-багато інших квітів. Наступає літо – літечко, а з ним - нові квіти. Саме влітку, у липні, розквітає наша улюблена жоржина. Насамкінець наступає осінь, а з нею розквітають вже зовсім інші види і сорти квітів: жоржини, хризантеми, пізньоцвіт осінній і т.п.
Квітникар повинен підібрати та висадити такі квіти у своєму квітнику, які б у певній послідовності розквітали протягом весни, літа та осені. Якщо ж цієї поради не дотриматися і висадити квіти, що розквітнуть одночасно, в якусь одну пору року, то, звісно, у всі інші пори року ваш квітник виглядатиме не дуже привабливо. Із цим завданням нам вдалося справитися. Протягом усього вегетаційного періоду по декілька видів квітів цвіло, і нас це дуже тішило.
Кольори. Квіти природно відрізняються кольорами. Скористайтеся власним смаком або спостерігайте за добором кольорів квітів на квітниках у своєму селі, місті і навіть інших містах чи країнах. Впливайте на цей процес, не залишайте його без уваги і ви отримаєте ще більше задоволення.
Дизайн квітника. Його досконалості можна досягти, якщо врахувати, що є квіти, які потрібно висаджувати або рядочком (чорнобривці), або „галяви-нкою” (айстри), або купками (мальви), або поодинці (справжні чайні троянди, жоржини), причому на досить великій відстані – до 0,5 метра. Чорнобривці, висаджені поодинці, губляться, вони немічні, а в шеренгу – це вже радість життя, настрій. Неприпустимо висаджувати жоржини рядочками, щільно, тому що не дістанете повноцінних суцвіть.
У нашому квітнику квіти висаджені відповідно до мал. 1. Безумовно, є недоліки, але в основному ми врахували все.
  1. Найголовніше – правильно висадити жоржини
Висаджування жоржин включає: підготовку посадкового матеріалу, ґрунту на ділянці та безпосереднє висаджування бульб. Вирощування жоржин починають з весняного пророщування. Бульби потрібно занести в приміщення на початку квітня. В ящики насипати трохи тирси, торфу або просто землі і укласти бульби так, щоб коренева шийка не була засипана. Рослини періодично зволожувати. Коли з'являться пагони, то розділити так, щоб на кожній частині була частка кореневої шийки і бульба.
 
Під посадку жоржин копають ямки розміром 20 * 30, відстань між рослинами від 60 см до 1 метра. Бульбу потрібно обережно покласти і акуратно засипати так, щоб земля була на 4 см вище шийки (приблизна глибина 15-20 см). Місце посадки мульчують.
Ми садили жоржини у «гніздо» в ґрунті, яке має вигляд, як на мал. 2


Мал. 2. Профільний розріз «гнізда» висадки бульб жоржини
[складено нами]
Щоб не переплутати назви сортів, потрібно написати назву кожного сорту жоржини на клаптику паперу, загорнути його в поліетиленовий мішечок і закріпити на дерев’яному кілочку, виставленому в місці висаджування бульб жоржини.
Щоб висаджені картоплини швидше проросли і забезпечили якісні квіти, необхідно підібрати добрива. З усіх видів добрив ми використали тільки попіл і компост.
Дослідницька частина 

Методи дослідження
Коли жоржини були висаджені у грунт і там почалося таїнство їхнього росту, мені захотілося більше дізнатися про ці чарівні квіти. Для цього я вико-ристала інформацію з Інтернету та з Великої радянської енциклопедії. Дізналася багато цікавого про походження жоржин, їх будову та класифікацію, особливості догляду. Тоді й виникла думка вивчити наявні у нас сорти.
Методи, якими ми послуговувалися у дослідженнях - це спостереження, порівняльно-описовий, математично-статистичний (фото № 6-13).
Метод спостереження полягав у систематичному спостереженні за ростом і розвитком кущів жоржин із детальним занотовуванням у журнал спостережень термінів появи нових ознак на рослинах, зміни їх параметрів. За допомогою порівняльно-описового методу я дослідила особливості морфології і розвитку кожного сорту і порівняла їх між собою: висоту рослин, їхній приріст у висоту та ширину за певний період, суцвіття жоржин, листки, терміни появи пуп’янків та квітки. Накопичений мною в ході спостережень кількісний матеріал потребував статистичної (математичної) обробки, щоб зробити висновки. Математична обробка необхідна для перевірки ступеня вірогідності одержаних результатів і правильного їх узагальнення.
Дослідження ми проводили з 8 квітня по 9 жовтня 2011 року у м.Львові.

Об’єкт дослідження
Жоржина – багаторічна рослина, у якої щорічно відмирає трав’яниста надземна частина, а невелика нижня частина стебла з бульбоподібними коренями зберігається. Стебла прямі, гіллясті, гладкі або шорсткуваті, порожнисті. Листя велике, складне, розітнуте, зелене або пурпурно-буре. Суцвіття - кошик до 20 см в діаметрі. У ньому знаходяться квітки двох типів. Крайові квітки язичкові, великі, різного забарвлення і різної форми; серединні – трубчасті, золотисто-жовті або коричнево-червоні. У побуті суцвіття жоржин неправильно називають квітками, а язичкові квітки — пелюстками. Плід – сім'янка. Можуть досягати у висоту близько 2 метрів, але бувають і 30-сантиметрової висоти. Цвіте жоржина з липня до заморозків. Розмножується вегетативно, поділом бульб та живцями. Насінням розмножують жоржини тільки з метою селекції. Зараз налічується кілька тисяч сортів цих квітів, та мода на жоржини змінюється, і сорти постійно поліпшуються і видозмінюються. 
Встановлення сортів жоржин
Ми придбали на ринку 5 сортів жоржин. Деякі бульбокорені розділили на кілька, тому в кінцевому результаті у нас вийшло 14 кущів жоржин. Назви їхні ми записали із слів продавців. Як тільки на жоржинах з’явилися пуп’янки, ми горіли від нетерпіння побачити колір і всі інші характеристики суцвіття, щоб дізнатися, які саме сорти ростуть на нашому квітнику. Визначити правильну назву сорту нам допомогла екскурсія у Ботанічний сад ЛНУ ім. І.Франка, що на вул. Черемшини. Ми відвідали його у період масового цвітіння жоржин і мали змогу порівняти наші жоржини із тими, що росли на грядках. Значну допомогу у встановленні правильної назви сортів нам надала науковий співробітник Я.А.Федоровська. Дані порівняння занесені у таблицю № 1. На жаль, для більшості сортів жоржин нашого квітника наукову назву нам встановити не вдалося, тому що ні в Ботанічному саду, ні в Інтернеті ми їх не знайшли. Отже, нам ще належить шукати джерела, щоб підтвердити назви решти жоржин.

Дослідження окремих стадій розвитку жоржини
 
6.4.1.Дослідження приросту висоти стебла жоржин
Спостереження за висотою стебла ми розпочали аж 10 липня у зв’язку з тим, що мав місце помітний ріст стебел жоржин. До цього часу жоржини у рості ледве прибавляли. Методика: якщо стебел у кущі жоржини декілька, то виміри робили по найвищому стеблу. Один кінець рулетки ми прикладали до точки появи стебла з ґрунту, а другий – до найвищої його частини. Вже на той час стебла жоржин відрізнялися висотою. Одні з них були високі, інші - зовсім низенькі, були й середньої висоти. У зв’язку з цим ми поставили за мету виявити інтенсивність росту кожного куща жоржини і визначали приріст стебел.
У табл. 2 наведена інформація про результати спостереження за ростом рослин з 10 по 23 липня. Термін два тижні ми обрали довільно, міркуючи, що один тиждень - надто малий термін, приріст був би незначним і при обрахунках могла бути допущена помилка.
  • не всі стебла різних жоржин за період від 10 до 23 липня дали однаковий приріст. Стебла деяких сортів жоржин росли швидше і досягли більшого приросту, а деякі – меншого;жен ня
  • найбільшого приросту з 10 по 23 липня, тобто за два тижні, досягли стебла жоржин сорту Чорний принц №11 (+33см), сорту Велика бордова №1 (+29см), а також №7 сорту Жовта куляста, №5 та №6 Чеський прожектор (+25см).
     Причини найбільшого приросту стебел жоржин зазначених сортів із 10 по 23 липня можуть бути наступні. Наприклад, жоржина сорту Чорний принц висаджена у найкращому ґрунті і розміщена на сонячній ділянці квітника. Жоржина № 1 Велика бордова також досягла великого приросту, це тому що вона розміщена на ділянці низькоякісного, вапнякового ґрунту і має найбільшу тінь. Всі інші кущі цього сорту мають майже однаковий приріст
  • найменший приріст за цей же період дали стебла жоржин сорту Евелін №2 і №12 Велика бордова – по 13см. кожна, а також №8 Чеський прожектор (+15см.). Думаю причина в тому, що Евелін висаджена у вапняковий ґрунт і знаходилася у затінку. Тоді загадковим є низький приріст (всього +13см.) іншої жоржини №12, Велика бордова. Адже вона висаджена у кращий ґрунт і кущ розташований у найсонячнішому місці. Причина, можливо, у тому, що станом на 10 липня висота цієї жоржини вже була 150см. і на цю дату вона виявилася однією із найвищих серед інших жоржин. Даний кущ жоржини швидше від інших наблизився до максимальної висоти для цього сорту. Якщо ми маємо приріст кожної жоржини за 10 – 23 липня, то ми можемо вирахувати середньо-добовий приріст.
Наступне вимірювання висоти стебла жоржин ми здійснили 5 серпня за тією ж методикою і тими ж інструментами. На основі цієї інформації ми вирахували показники приросту стебел жоржин за 23 липня – 5 серпня (табл. 3).
Найбільший приріст стебла в куща жоржини №1 (+40 см, Велика бордова) - через брак світла, №14 (+38 см, Велика бордова), а також №5 (+35 см, Чеський прожектор), №4 (+33 см, Велика бордова) і №2 (+31см Евелін). У всіх сортів у цей період ріст був інтенсивнішим.
 
6.4.2.Дослідження приросту товщини стебла жоржин квітника
Спостерігаючи за розвитком рослин жоржини, можна помітити, що збільшується не тільки висота, але й товщина, тобто діаметр стебла. Щоб вия-вити приріст діаметра стебла, ми здійснили його заміри 10.07.11 р. і 04.09.11 р. Ми обрали для вимірювання тільки одне, найтовще стебло із всього куща жоржини і вимір здійснювали у найтовщому місці. Проведені нами дослідження показали, що:
1. Не всі жоржини навіть в межах сорту дали однаковий приріст стебла.
2. Найбільший приріст товщини стебла дали жоржини №6 (Чеський проже-ктор) – 0,71 см, №3 (Чеський прожектор) – 0,59 см і № 14 (Велика бордова) – 0,58 см.
3. Найменший приріст товщина стебла дали жоржини №12 (Велика бордова) – 0,11 см, №4 (Велика бордова) – 0,19 см і №8 (Чеський прожектор) – 0,17 см.
Опрацювавши результати побачили, що приріст був дуже різним навіть у межах одного сорту, тому робити якісь ґрунтовніші висновки ще рано.
6.4.3. Дослідження розвитку суцвіття жоржин
Важливо і цікаво спостерігати не тільки за розвитком висоти і товщини стебла жоржини, а й за суцвіттям: появою пуп’янка, самого суцвіття, тривалості періоду цвітіння, а також всихання. Дані спостережень ми помістили у табл. 4.
Отже, найбільший термін від висадки бульб у ґрунт до появи першого пуп’янка в жоржини під №1 Велика бордова (112 діб), №9 Велика бордова (118 діб), №№ 4,10,13 Велика бордова (116 діб) і №14 Велика бордова (115 діб). В інших жоржин пуп’янки з’явилися швидше: №11 Чорний принц (88 ) і №7 Жовта куляста (91). Як бачимо, це залежить від сорту.
Тепер проаналізуємо кількість діб від появи пуп’янка до появи суцвіття. Серед жоржин є такі, які дуже швидко розквітали. Одна з них №2 сорту Евелін розквітла надзвичайно швидко (за 9 діб). Були і такі жоржини, які розквітали дуже повільно, аж до одного місяця. Це, наприклад, жоржина №3 Чеський прожектор (30 діб). Жоржини сорту Чеський прожектор розцвітають за 25-30 днів, Велика бордова за 20-24 (є виняток – 29 днів).
Насамкінець проаналізуємо кількість діб існування суцвіття у квітнику. Є жоржини, суцвіття яких квітли лише 3 доби (№4 і №9), обидві сорту Велика бордова. Більше півмісяця (17діб) цвіла жоржина №2 Евелін, майже півмісяця – жоржина №7 сорту Жовта куляста. Жоржина №13 сорту Велика бордова від пуп’янка до суцвіття розвивалася 29 діб, а квітла всього 10 діб. Жоржина №9 того ж сорту Велика бордова від пуп’янка до суцвіття розвивалася 24 доби, а квітла всього 3 доби. Отже, жоржини сорту Велика бордова дуже швидко перецвітають. Найдовше цвітуть ті сорти, у яких від висадки до появи квітки пройшло найменше часу: у Евелін 112 днів, у Жовтої кулястої - 108. Рослини сорту Чеський прожектор до появи квітки розвивалися у межах 128-134 днів, Великої бордової – 132 – 145 (виняток – 116 днів). Бачимо, що різним сортам притаманні свої особливості росту і розвитку.
Суцвіття жоржин можна побачити на фото № 2-5 та № 14-16.
6.4.4.Порівняння листків жоржин
Листок жоржин – типовий непарноперистоскладний. На райсі (черешку) може розміщуватися 5 або 7 листкових пластинок.
Ми досліджували листки жоржин нашого квітника: колір, довжину і шири-ну листків, а також їх кількість. За даними табл. 8 видно, що всі листки мають зелений колір, а відрізняються відтінками (темно-зелений, світно-зелений та середнього ступеня зеленості). Темно-зелений колір листків мають 9 кущів жор-жин (64.3%). Це жоржини сорту Велика бордова. Із семи кущів цього сорту 5 кущів мають темно-зелений колір (71,4%), а із двох кущів, що залишилися, то один кущ має середньо-зелений колір, а другий навіть світло-зелений. Заува-жимо, що жоржина №9 розміщена біля дровника, а отже, туди сонячні промені не поступають. Причина того, що Велика бордова №13 має світло-зелений колір листя є та, що на цій ділянці ґрунт є дещо гірший, а тому паростки і пуп’янки з’явилися трішки пізніше і вона розквітла передостанньою.
Після цього проаналізуємо кількість листочків на кожному райсі. З нашого спостереження видно, що 5 листочків на райсі мають 10 кущів жоржин : всі жоржини сорту – Велика бордова,Чорний принц, Жовта куляста , Евелін . Тільки кущі сорту Чеський прожектор мають на райсі по 7 листочків. Дуже рідко на одному і тому ж кущі жоржини траплялися листки по 5 і по 7 листочків на райсі.
Відрізняють листки жоржин також за формою країв листка. Після порівняння бачимо, що Велика бордова і Евелін мають краї листочків зазубрені, Чорний принц виїмчасті, а Чеський прожектор подвійно зазубрений. Однакові сорти жоржин мають однакову форму країв листочків.

Висновки
Завдяки хорошій ідеї і наполегливій праці можна здійснити свою мрію - перетворити неприглядне місце у дворі на «райський куточок». Отже, усім потрібно поміркувати: якщо біля твого будинку є хоч невеликий клаптик землі, то зробіть собі і людям приємне і корисне!!!
Коли ми поставили перед собою завдання посадити квітник біля будинку, то я поступово закохалася у жоржини і захотіла більше дізнатися про них. Я дослідила, які умови впливають на їх ріст і розвиток, навчилася визначати окремі сорти, дізналася багато нового про будову рослин.
На наступний рік я хочу дослідити, яку користь, крім естетичної, приносять мої квіти. Хочу дізнатися, скільки кисню вони зможуть продукувати за вегетаційний період.
Але найголовніше, що я зрозуміла: люби Землю - і вона віддячить тобі сторицею.



Список використаної літератури
  1. Василенко П.В. Квіти і наш дім. – Квітникар, С. 280.
  2. Большая советская энциклопедия. 3-е изд., т. 2. – М. : Издательство «Советская энциклопедия», 1970. – 631 с., – С. 479.
  3. Большая советская энциклопедия. 3-е изд., т. 6. – М. : Издательство «Советская энциклопедия», 1971. – 624 с., – С. 319.
  4. [Жоржини [Електронний ресурс]. Джерело: laria.com.ua/kvity-dlya-sadu/kataloh/zhorzhyny.htm].
  5. Большая советская энциклопедия, 3-е изд., т. 14, – М. : Издательство «Советская энциклопедия», 1973. – 623 с., – С. 495-497.
  6. [Жоржини [Електронний ресурс]. Джерело: uk.wikipedia.org/wiki/ Жоржина].
  7. [Листок [Електронний ресурс]. Джерело: uk.wikipedia.org/wiki/Листок].





Немає коментарів:

Дописати коментар