Рада вітати Вас на своєму блозі! Буду рада, ящо мої публікації або фотографії стануть Вам у нагоді.

27 листопада 2015 р.

Рослини Червоної книги України. Любка дволиста.

Любка дволиста (Platanthera bifolia)





ОРХІДЕЇ. Це слово вимальовує у нашій уяві  квітку фантастичної красоти, яку ми, можливо, раніше бачили,  а може просто уявляємо щось надзвичайне, адже всі чули про дивну красу орхідей. Багатьом спадає на думку: „Шкода, що у нас на Україні не ростуть такі квіти!”  І тільки невелике коло спеціалістів та любителів знають, що у нас також є багато представників родини Орхідних, які варті того, щоб про них знали. Але про все по порядку.

 
Скільки коштує орхідея?
В сиву давнину їх вважали чудом природи, яке заслуговувало поклоніння. Диво-квіти орхідеї потрапили в Європу у 1731 році з вологих тропічних лісів Південної Америки. Вартість цих надзвичайно вишуканих рослин була дуже висока. Відомо, наприклад, що у Франції у 1886 році за одну дуже красиву колумбійську орхідею платили 4200 франків, а в 1887 році  в Англії барон заплатив за одну орхідею 310 гіней (для порівняння: шкільний вчитель в ті часи отримував 2 гінеї за місяць). Та це не дивно, адже квіти орхідей відзначаються оригінальністю будови квітки, неповторною гамою фарб та п’янким ароматом.
Настала  орхідейна лихоманка, яка призвела до варварського знищення квітів у місцях їх зростання. І тільки на початку ХХ століття квітникарі розгадали секрет вирощування орхідей з насіння , після чого їх стали масово розводити в оранжереях. На сьогодні винайдено інші способи вирощування орхідей, тому їхня вартість стала значно нижчою. Квітку орхідеї можна придбати за
Оце так сімейка!
Родина Зозулинцеві (Orchidaceae) налічує за різними даними від 20 до 35 тис. видів. Орхідеї - багаторічні трав’янисті рослини, дуже поширені і умови їх зростання різноманітні, але біля 90% всіх видів мешкають у тропіках та субтропіках. Більшість тропічних орхідей – епіфіти. Вони живуть на деревах, але не належать до паразитів, бо використовують рослину-господаря лише з однією метою – як опору, щоб дотягнутися до сонячних променів у густому тропічному лісі. А щоб їх не знесло з дерева ні вітром, ні дощем, орхідеї міцно закріплюються на ньому добре розвинутим корінням, здатним до того ж запасати вологу.
Українські орхідеї виключно наземні рослини. Вони не мають повітряного коріння: поживні речовини відкладають у кореневища та кореневі бульбочки – в землі схованка надійніша. В Європі відомо 250 видів орхідей, на Україні -  66,  усі вони занесені до Червоної книги України.

Давайте познайомимось
Любка дволиста  Platanthera bifolia (L.) Rich.
Відомо біля 70 видів роду Platanthera, більшість з яких росте у Північній Америці. Європейські види більш відомі під загальною назвою „лісові гіацинти”. Напевно тому, що суцвіття любки подібні до суцвіть гіацинта, та й запах в обох дуже сильний.
Латинська назва роду походить від грецьких слів, що означають широкий і пиляк. Видова назва в перекладі з ла­тинської мови означає дволиста. Україн­ську і російську назви рослина дістала за привабливий вигляд. А можливо тому, що дівчата використовували  бульби любки для приготування „любовних напоїв” щоб причаровувати хлопців.
Квітки мають чудовий запах, особли­во присмерком і вночі, коли виділяється багато пахучих речовин. Тому в деяких місцевостях цю рослину називають ще нічною фіалкою.
            Любка дволиста - багаторічна рослина 25—50 см зав­вишки, із суцільними бульбами (двома), майже супротивними еліптичними при­кореневими листками на крилатих че­решках і довгою рідкою китицею білих запашних квіток на довгому квітконосі. Великі зеленувато-білі квітки надзви­чайно химерної форми, схожі на мете­ликів. З пелюстки віночка сходяться біля верхівки, 2 — розпростерті, а остан­ня, язичковидна, звернена донизу (губа), значно більша за інші, відрізняється від них формою. Біля основи вона має довгу вигнуту циліндричну шпорку, яка в 1,5—2 рази довша, ніж зав'язь. Плід — коробочка. Цвіте в червні-липні. Росте в заростях чагарників, у тінистих листяних і мішаних лісах, на лісових галявинах, узліссях у лісовій і лісо­степовій зонах.
Любка дволиста зустрічається не тільки в зоні Карпат, а й у Розточчі-Опіллі, рідше на Поліссі, подекуди в Лісостепу і Степу. Охоро­няється у  Карпатському біосферному заповіднику, у природних заповідниках: Канівському, Розточчя, Горгани, Медобори, Поліському; у національних природних парках: Шацькому, Карпатському, Сколівські бескиди
Близький вид — любка зелено­цвіта, любка зеленоцветковая Platanthera chlorantha (Cust.) Rchb. Багаторічна рослина заввишки 30-60 см. Квітки зеленувато-білі, без запаху, на верхівці з булавовидно потовщеною шпоркою, яка удвічі довша від зав'язі. Пелюстки містять багато хлорофілу, від чого й походить видова назва. Росте в тих самих умовах, що й любка дволиста. Цвіте в червні — липні. Обидві занесені до Червоної книги України.
            Цікаво, що…
-              … бульбочки любки містять крохмаль і слиз, що легко розчиняються у воді. З них готують цілющі киселі, які давали хворим для підтримки сили або при отруєннях;
-              … любка – лікарська рослина. Її бульби збирають і сушать на салеп;
-              … підземних бульбочок є дві. За своєю формою вони нагадують вим’я кози, що відбилося у назві рослини в деяких народів (напр. німецька назва Kuheuterchen);
-              … одна з бульбочок стара, зморщена – з неї виросло стебло з листям і квітами; друга – молода, запасається поживними речовинами на наступний рік;
-              … духмяний аромат квітів особливо відчутний вночі: таким способом любка приваблює запилювачів – нічних метеликів, серед яких є й бражник.
-              … насіння дуже дрібне, без поживних речовин. Маса 1000 насінин – 0,002 г, або 500 тис насінин в 1 г;
-              … щоб насіння проросло, воно має потрапити в грунт, пронизаний гіфами грибів, і з їх допомогою почне отримувати з ґрунту поживні речовини;
-              … із зародку розвивається протокорм, який нічим не нагадує материнську рослину;
-              … перший листок з протокорму з’являється на 3 рік, особини 4,5,6 річні мають  по два листки;
-              … перші квіти у любки з’являються на 6-7 році життя.
Варто  знати
- У природі чисельність любки дволистої скорочується  від руйнування її місце­зростань внаслідок господарської діяльності, зокрема осушення ґрунтів, забруднення місцевості хімікатами, розорювання земель, випасання на луках худоби, вирубування лісів, а також внаслідок бездумного збирання рослин на букети, заготівлю в необмеженій кількості бульб як лікарської сировини.
- Любка розмножується тільки насінням і підвищення кислотності ґрунтів згубно впливає на гриби, без яких вони не можуть обходитися.

Вивчаючи сторінки Червоної книги України, я побачила, що там є описи рослин з багатьох родин. Але тільки одна родина представлена там повністю і в такій кількості – 66 рослин. Це родина Зозулинцеві (Орхідні). Це викликає тривогу, що ми збираючи або просто купуючи ці рослини, наближаємо їх загибель. Може прийти той час, коли наші потомки так і не будуть знати, що і на українській землі ростуть свої орхідеї. І як не банально звучить, але це правда: ”Їхня доля залежить безпосередньо від кожного з нас”. А для того їх потрібно хоч би вивчити!






Околиці села Волосянка Сколівського району, червень 2007 року.


Гора Захар Беркут - Сколівський район, червень 2008 року.

Немає коментарів:

Дописати коментар