Рада вітати Вас на своєму блозі! Буду рада, ящо мої публікації або фотографії стануть Вам у нагоді.

30 грудня 2015 р.

Рослини Червоної книги України. Тис ягідний.


                       ТИС ЯГІДНИЙ —Taxus baccata L.

                       Родина тисові — Taxaceae

      Вересневий ранок. Накрапає дрібний дощ. На трамвайній зупинці старовинного міста Лева, як завжди, метушаться пішоходи. Ніхто з них не звертає уваги на незвичне дерево-кущ, що вкрите яскраво-червоними, подібними на ягоди, плодами, яке росте поруч. Це хвойне дерево росте тут не один десяток років. Йому нікуди поспішати. Попереду в нього довге життя, адже воно належить до рослин довгожителів, яким природа виділила завидний вік: хоч росте повільно, зате доживає до 3-4 тисяч років! Мова йде про тис ягідний, який дійшов до нас ще з третинного періоду кайнозойської ери.

27 листопада 2015 р.

Рослини Червоної книги України. Рябчик шаховий.

Рябчик шаховий (Fritillaria meleagris)


Рослини Червоної книги України. Коручка морозниковидна.

Коручка морозниковидна Epipactis helleborine (L.) Crantz

 


Рослини Червоної книги України. Любка дволиста.

Любка дволиста (Platanthera bifolia)





ОРХІДЕЇ. Це слово вимальовує у нашій уяві  квітку фантастичної красоти, яку ми, можливо, раніше бачили,  а може просто уявляємо щось надзвичайне, адже всі чули про дивну красу орхідей. Багатьом спадає на думку: „Шкода, що у нас на Україні не ростуть такі квіти!”  І тільки невелике коло спеціалістів та любителів знають, що у нас також є багато представників родини Орхідних, які варті того, щоб про них знали. Але про все по порядку.

Рослини Червоної книги України. Вовчі ягоди пахучі.

Во́вчі я́годи паху́чі, боровик (Daphne cneorum L.)


28 жовтня 2015 р.

Рослини Червоної книги України. Білоцвіт весняний / Leucojum vernum L.


БІЛОЦВІТ  ВЕСНЯНИЙ. Родина Амарилісові.
На проталинах, де тягнуться до сонця перші паростки, біля струмочків з талого снігу на соковитих квітконосах погойдуються великі білі дзвіночки білоцвіту весняного. Завдяки поживним речовинам, нагромадженим у цибулині, швидко розвивається квітконіс з трьома-чотирма лінійними приземними листками.

12 вересня 2015 р.

Рослини Червоної книги України. Підсніжник білосніжний.

ПІДСНІЖНИК БІЛОСНІЖНИЙ (П. ЗВИЧАЙНИЙ)

Galanthus nivalis L.


Родина Амарилісові — Amarylidaceae



А ви хотіли би знати, про що промовляють у лісі підсніжники похмурого весняного дня? Можливо, вони розповідають досі сонним деревам, як готувалися ще під снігом до зустрічі з ними, щоб розповідати їм про все, що діється навкруги. Про те, як в погожу днину пестить їхні листочки своїми променями весняне сонечко, як вмиває їх білосніжні пелюстки  дрібний дощик, як іноді лякає холодом колючий сніжок, як заспокоює і огортає темрявою ніч. Дерева у відповідь поскрипують та дивуються хоробрості та бадьорості своїх малих приятелів.
 А опалому торішньому листю підсніжники розповідають легенди:”Давно, коли люди були вигнані із раю, пішов сніг. Єва дуже змерзла. Щоб її утішити, дати надію на кращі часи, кiлька ажурних снiжинок перетворились на підсніжники. І з того часу ці маленькі тендітні квітки стали для людей символом надії, тепла і краси. А за  іншою легендою богиня Флора, роздаючи квітам карнавальні костюми, подарувала нам, підсніжникам,  білу сукню. Проте сніг також захотів взяти участь в карнавалі, хоч карнавальний костюм йому не передбачався. Як не просив він квіти поділитися костюмом, та ніхто не погодився: всі боялися холоду.  І тільки ми, підсніжники, вкрили його своїм хітоном. Разом кружляли ми у колі квітів, і нам так було добре разом, що не розлучаємося до цього дня".
Торішні листочки мовчить. Мабуть згадують, як ще кілька місяців тому красивим і щасливим тріпотіли на гілках...Цієї весни в бруньках чекають тепла наступні...  А підсніжник  щороку народжується знову… 

15 січня 2015 р.

Рослини Червоної книги України. Арніка гірська

Арніка гірська (Arnica Montana)

Рослини Червоної книги України. Шафран Гейфеля



Гімн весні
            Чи були ви у горах, коли туди приходить весна і прозоре повітря аж бринить під сонячним промінням.? Коли хочеться вдихнути на повні груди п’янкий запах весни і співати від переповнення емоціями? На перших проталинах ліниво гріється на сонці пожовкла минулорічна трава.  Раптом, підійшовши ближче,  ваш погляд зупиняється і не може відірватися. Ви побачили їх!.. Сотні квіток, що тягнуться з землі до неба. Прислухайтесь, і ви почуєте: вони також співають. Гімн весні! Вони - прекрасні, ніжні,  тендітні і, водночас, мужні. У них стільки сили та жаги до життя, що проростаючи крізь товщу снігу, не бояться ані морозу, ані того, що світ зустріне їх не завжди приязно. Це - крокуси (шафрани) Гейфеля. Шкода, що з кожним роком їх стає все менше й менше і в їхньому співі все частіше чуються ноти тривоги. 
Фото А.Хархаліса